wtorek, 4 października 2011

Sprzedasz bilety na Euro 2012? Popełniasz wykroczenie!

Sprawa nader kuriozalna i prozaiczna. Bilety na Euro 2012, a konkretniej ich nabywanie i odsprzedaż. 


Któż z czytelników, choćby z czystej ciekawości, nie wziął udziału w losowaniu biletów na mecze Euro 2012? Wiele razy słyszałem „wykupię bilety i odsprzedam i jeszcze na tym zarobię”, „zakup więcej tych biletów to je sprzedasz” itp.


Otóż, nie koniecznie.


Bowiem, zgodnie z art. 133 Kodeksu wykroczeń „Kto nabywa w celu odprzedaży z zyskiem bilety wstępu na imprezy artystyczne, rozrywkowe lub sportowe albo kto bilety takie sprzedaje z zyskiem, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.” 
Ponadto już samo usiłowanie dokonania sprzedaży podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Ustawodawca penalizuje(karze) również podżeganie, czyli namawianie do popełnienia wykroczenia, a takie udzielenie pomocy(pomocnictwo) w popełnieniu wykroczenia. 


W związku z tym na przykład sprzedaż biletów na portalu aukcyjnym, na którą namówił nas sąsiad lub kolega skutkować może wymierzeniem kary nie tylko dla nas i naszego sąsiada/kolegi(podżeganie) ale również dla portal aukcyjny(pomocnik w popełnieniu wykroczenia). 


W powietrzu wisi jeszcze jedno pytanie co mi grozi


Otóż kara aresztu wymierzana jest w dniach i zgodnie z art. 19 Kodeksu wykroczeń nie może być niższa niż 5 dni i wyższa niż 30 dni
Kara ograniczenia wolności trwa 1 miesiąc, ni mniej, ni więcej. 
Grzywna zawierać się może w widełkach od 20 zł do 5.000 zł, przy czym należy mieć na uwadze, iż ustawodawca nakazuje sądom, które orzekły karę aresztu zastosować również karę grzywny! 


Wniosek z tego taki, iż na biletach oficjalnie nie da się zarobić nic, bowiem dozwolona jest ich sprzedaż jedynie po cenie nabycia. Należy, przy tym pamiętać o konieczności uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 1% wartości biletu. Obowiązek taki ciąży na kupującym i musi on rozliczyć się z fiskusem w ciągu 14 dni od dnia zakupu biletów, w przeciwnym wypadku popełnia przestępstwo skarbowe… ale to już materiał na inny wpis. 


Mógłbym w chwili obecnej spróbować podać lub zasugerować sposoby na obejście zakazu sprzedaży biletów z zyskiem jednakże nie chciałbym być pociągnięty do odpowiedzialności za podżeganie lub pomocnictwo w popełnieniu wykroczenia. 


Podstawa prawna: 
Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz. U. 1971 r. Nr 12 poz. 114 ze zm.) 
Art. 19. Kara aresztu trwa najkrócej 5, najdłużej 30 dni; wymierza się ją w dniach. 
Art. 20. § 1. Kara ograniczenia wolności trwa 1 miesiąc. 
Art. 24. § 1. Grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5 000 złotych, chyba że ustawa stanowi inaczej. 
§ 2. Jeżeli za wykroczenie popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wymierzono karę aresztu, orzeka się obok tej kary również grzywnę, chyba że orzeczenie grzywny nie byłoby celowe. 
Art. 133. § 1. Kto nabywa w celu odprzedaży z zyskiem bilety wstępu na imprezy artystyczne, rozrywkowe lub sportowe albo kto bilety takie sprzedaje z zyskiem, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. 
§ 2. Usiłowanie oraz podżeganie i pomocnictwo są karalne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz